עמוד הבית / 13 שאלות ותשובות חשובות בנוגע לשחייה

13 שאלות ותשובות חשובות בנוגע לשחייה

אין שיחת טלפון בה לא עולה לפחות שאלה אחת של אנשים המעוניינים לשחות ורוצים לדעת כיצד תסייע להם השיחה. אנחנו נתקלים במאות שאלות על השפעת השחייה על משקל הגוף, השפעת השחייה על בריאות הגוף והמוח וכמובן שאלות של תדירות ומשך האימונים הדרושים. החלטנו לעשות לכם סדר ולתת לכם תשובות מגובות במחקרים. ממליצים לכם לקרוא את השורות הבאות בקשב רב ולקפוץ למים העמוקים, תהנו מהקריאה ותודה על הסבלנות.

 

1. כמה פעמים בשבוע כדאי לשחות?

זוהי שאלה מאוד טריקית שכן היא קשורה באופן ישיר למטרות שלכם ולאופן הביצוע. 

רב האנשים אשר מעוניינים לשמור על בריאות גופנית עושים מאמץ על מנת לבצע פעילות קרדיו-וסקולרית בין 3-5 פעמים בשבוע למשך 20 דקות ויותר, לכל אימון.

 

מנגד, שחיינים אשר מתאמנים לאולימפיאדה נכנסים לבריכה 7 ימים בשבוע ולפעמים אף מבצעים יותר מאימון שחייה אחד ביום. כלומר, רמת הציפיות בהחלט מהווה פקטור בתדירות.

 

אם החלטתם לשחות יותר מ- 5 פעמים בשבוע אז כדאי לכם להסתייע במאמן שחייה מקצועי, אימוני שחייה מבוקרים, וזאת על מנת שיהיו ניטור ובקרה.

 

2. האם שחייה עוזרת להפחית משקל?

המרכז למניעת מחלות בארה"ב מציין שאדם במשקל 70 קילוגרם שורף בסביבות 510 קלוריות כאשר שוחה במשך שעה. עוד חשוב לדעת שככל שהאדם שוקל יותר כך הוא גם שורף יותר קלוריות בממוצע (בהשוואה לאדם רזה יותר שמבצע את אותה פעילות, באותה עצימות ובמשך אותו הזמן).

 

על מנת להפחית במשקל תהיו חייבים להיות במאזן קלורי שלילי – כלומר לשרוף יותר קלוריות מאשר צרכתם. השחייה היא דרך נהדרת לשרוף כמות גדולה של קלוריות בזמן קצר.

 

קחו בחשבון שאם לא תשנו את הדיאטה שלכם ותרצו לשרוף חצי קילוגרם בעזרת שחייה אז תצטרכו לשחות בערך 7 שעות…

 

3. האם שחייה עוזרת להוריד בטן?

גם כאן התשובה היא יותר מורכבת משחור ולבן. כאמור, על מנת להפחית במשקל הגוף יש צורך במאזן קלורי שלילי. כאשר הפחתתם משקל אז סביר להניח שהוא יורד מכל הגוף ולא רק מהבטן. 

פעילות גופנית, טובה ככל שתהיה, ללא בקרה תזונתית לא תוביל אתכם לתוצאות הרצויות.

 

טיפ מצוין למי שרוצה להוריד בטן – תזונה, אימוני כוח ואימונים אירוביים. השילוב של שלושתם הוא זה שיוביל לתוצאות היעילות ביותר. כאשר אימון שחייה יחשב תחת קטגוריית אימון האירובי.

 

4. האם שחייה טובה יותר לעלייה במסת שריר או בשיפור הסיבולת לב ריאה?

שחייה מסייעת לחיזוק השרירים יחד עם שיפור בסיבולת לב-ריאה. עם זאת, נחשבת השחייה ליותר אירובית מאנאירובית, אך צריך לזכור שהיא כן מהווה אימון התנגדות מתון.

 

5. האם טוב יותר לשחות או לרוץ?

 

שאלה שאין עלייה תשובה חד משמעית, מה שכן חד משמעי הוא שטוב לבצע פעילות גופנית.

אם אתם שואלים האם טוב יותר לשחות או לרוץ בכדי להשיל משקל אז כמות הקלוריות שניתן להפחית באימון הוא הפקטור שיקבע מה טוב יותר עבורכם.

לפי סטטיסטיקות שבוצעו במכון למחקר רפואי אקדמי "מאיו" עולה כי שעת שחייה בעצימות קלה עד מתונה תשרוף בממוצע 423 קלוריות לעומת ריצת של 8 קילומטרים שתשרוף בממוצע 606 קלוריות.

 

אם המטרות שלכם הם רק שמירה על בריאות גופנית אז תדעו שמחקר חדש מצא ששחייה הפחיתה ב-28 אחוזים את הסיכון למוות בטרם עת, וזאת בשיעורים גבוהים הרבה יותר מריצה.

 

6. האם שחייה יכולה לשפר כושר גופני?

כאן התשובה היא חד משמעית – כן. שחייה יכולה לשפר כושר גופני כאשר מתבצעת באופן סדיר ומבוקר.

מחקר נרחב אשר בדק עשרות אלפי אנשים מצא כי דופק המנוחה של אנשים אשר שחו בין 3-4 פעמים בשבוע היה נמוך מאלו שרק עסקו בהליכה. יתר על כן, גם רמות הכולסטרול הראו שיפור ניכר.

 

7. האם שחייה יכולה להפחית סיכון למוות מוקדם?

אז כבר אמרנו לכם את התשובה בתשובה לאחת השאלות הקודמות והיא כן!

מעבר ל-28 אחוזים של סיכון מופחת למות בטרם עת גם הסיכון למות עקב אירוע לב ירד בכ-41 אחוזים.

 

8. האם שחיינים חיים יותר מאחרים?

מחקר נרחב מאוד שכלל 4000 גברים בין הגילאים 20-90 מצא ששחיינים חיים יותר מאלו העוסקים בהליכה או ריצה. המחקר עקב אחרי אותם הנבדקים במשך 32 שנה והראה כי אלו אשר עסקו בשחייה מתו בשיעורים נמוכים יותר של 50% במהלך המחקר.

 

9. האם שחייה משפיעה על לחץ דם?

מחקר שנערך בשנת 2012 ועקב אחר אנשים שלקחו חלק במשך 12 שבועות בקורס שחייה למבוגרים הצליחו להפחית בממוצע  9 מילימטר כספית מלחץ הדם הסיסטולי. כלומר, ירידה מערכים של 131 מ"מ כספית ל-122 בלבד.

 

10. האם שחייה בריאה למוח?

איזה כיף זה לחזק את הגוף וגם את המוח בו זמנית. כמו שאתם מבינים גם כאן התשובה היא חיובית ושחייה אכן מועילה למוח. מבוגרים מעל גיל 65 אשר שחו 3 פעמים בשבוע ואף יותר היו בסיכון נמוך לפתח ליקויים קוגנטיביים ודמנציה.

 

11. האם שחייה עוזרת להפחתת כאבי גב?

אמנם כבר נאמר המון על יכולתה של פעילות גופנית לסייע בכל הקשור להפחתת כאבים אך לא ברור איזו פעילות גופנית תסייע יותר? כמובן שגם זה נבדק באמצעות מחקר. השוואה בין פעילות גופנית ביבשה לבין זו הנערכה בתוך המים והשפעתן על התחושות הסובייקטיביות של השוחים בכל הנוגע לכאבי גב העלתה כי אנשים אשר שחו מסרו כי ניכר אצלם שיפור בטווחי התנועה וירידה ברמת הכאב, בשיעורים גבוהים הרבה יותר מאלו שביצעו פעילות על היבשה. לקריאה מעמיקה על שחייה לכאבי גב – לחצו כאן

 

12. האם יש גיל בו מאוחר מדי לקפוץ למים?

לא מאוחר מדי להתחיל פעילות גופנית, גם לא אם אתם בני 70 ומעולם לא עסקתם באחת כזו.

כפי שהבנתם אנחנו מגבשים את המידע שמוסרים לכם על סמך מחקרים ולא על סמך תחושת בטן. מחקר שבדק מבוגרים בגילאי 70-89 הצביע על סיכון מופחת למוגבלות גופנית, להפחתת מחלות נויורודגנרטיביות ואף לשיפור במצב הרוח. לקריאה על שחייה לגיל הזהב – לחצו כאן

 

13. מה הערך המוסף של שחייה

שחייה מספקת אימון גופני לכלל הגוף. כלומר, שחייה משפרת סיבולת לב-ריאה, משפרת את הגמישות, מובילה לעלייה בכוח שרירי ומסייעת לשיפור היציבה. שחייה מפעילה אחוז גבוה מקבוצות השרירים בגוף.

 

לסיכום,

שחייה היא פעילות גופנית המערבת את רב שרירי הגוף ומועילה באספקטים בריאותיים רבים. חשוב לבצע שחייה תחת השגחה מקצועית ולקבל הכוונה ממדריכי שחייה מנוסים ומקצועיים.

זכרו כי הצטרפות לחוג שחייה למבוגרים או שיעורי שחייה פרטיים או קבוצתיים עתידה להאיץ את התהליכים ולסייע לכם מאוד בהשגת המטרות אותן הצבתם.

 

מאחלים לכם כניסה נעימה וחלקה למים, צוות בית הספר לשחייה – בועות.
שאלות ותשובות בנוגע לשחייה

להיות או לא להיות? – זאת השאלה

 

 

 

 

האם שחייה מורידה בטן

עוד תמונה שנוגדת את המציאות – רק גרעון קלורי מוביל לבטן שטוחה

 

קבעו עכשיו שיעור ניסיון ללא התחייבות! קבעו עכשיו שיעור ניסיון ללא התחייבות! מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדםלמידע וייעוץ מקצועי